Liigacup

Liigacup on Oulun Kyykkäliigan A-, B- ja C-sarjojen joukkueiden kesken pelattava turnaus, joka pelataan OKL:n pelien rinnalla.

OKL:n säännöissä liigacupista määritellään seuraavasti:

“7. LiigaCup

7.1 LiigaCupiin osallistuvat kaikki Oulun Kyykkäliigaan osallistuvat joukkueet.
Kauden alussa arvotaan ensimmäisen kierroksen otteluparit täysin satunnaisesti
A-, B- ja C-sarjojen joukkueiden kesken. Jokaisesta otteluparista selviää jatkoon
yhdellä (1) voitolla. Jokaisen kierroksen jälkeen arvotaan uudet otteluparit jatkoon selvinneiden
joukkueiden keskuudesta.

7.2 Myös cupin finaali pelataan yhdestä (1) voitosta.

7.3 LiigaCupin ottelukierrosten takarajat on esitetty kohdassa 2.2.
Joukkue, joka ei syystä tai toisesta ole kykeneväinen
pelaamaan LiigaCup-pelejään annetuissa aikamääreissä, tuomitaan antamaan
luovutusvoitto vastustajalleen.

7.4 OKL:n runkosarjan tai pudotuspelien ottelua ei voida laskea LiigaCup-otteluksi.

7.5 LiigaCup pelin päättyessä tasan pelataan uusintaottelu. ”

Aikataulu:

  • Kierros 1(4 joukkuetta): 14.1.2018 mennessä
  • Kierros 2 (32 joukkuetta): 21.1.2018 mennessä
  • Kierros 3 (16 joukkuetta): 11.2.2018 mennessä
  • Kierros 4 (8 joukkuetta): 25.2.2018 mennessä
  • Kierros 5 (4 joukkuetta): 3.3.2018 mennessä
  • Finaali: 3.3.2018

 

Liigacupin 2017-2018 otteluparit:

Kierros 1:

O1: Shower Wrecks Another Gertrud – Naarastöpselit

O2: Black Satisfaction on Demand – pinppi-69

 

Kierros 2:

V1: Puppelikukkeli Tööt Tööt – Original Long Drink Cranberry

V2: 18cmbnisjatke – KapulaPojat

V3: PeräPohjolan Pyrkyrit – Pinky-69

V4: Eliittikumppanit – Team Suppa

V5: VarmaHauki – aitoa_menoa

V6: Keski-ikäisetGarjalaiset-MutanttiNinjaGambinaGonnat – Shower Wrecks Another Gertrud

V7: 18cmbnis – Droit

V8: SuppoHauet – Haukiem

V9: kone_maitoa – Kakkossaajat

V10: Hanpit – Ossaajat

V11: Tekniikan Ihmelapaset – SIK Godtier

V12: HaukiKaunottaret – SIK Bastards

V13: TuolPualHaukke – Olvin Pingviinit

V14: Ramppa Kalkattaa – CRYOn aivan tavalliset kansalaiset

V15: TälPuolHaukke – Taistelujaskat

V16: SIK Raiders – Black Satisfaction on Demand

 

Kierros 3:

W1: Eliittikumppanit – Droit

W2: Black Satisfaction on Demand – Hanpit

W3: TuolPualHaukke – SuppoHauet

W4: Ramppa Kalkattaa – aitoa_menoa

W5: Taistelujaskat – Kakkossaajat

W6: Pinky-69 – Puppelikukkeli Tööt Tööt

W7: Shower Wrecks Another Gertrud – SIK Bastards

W8: Tekniikan Ihmelapaset – 18cmbnisjatke

 

Puolivälierät:

P1: SIK Bastards – SuppoHauet

P2: Hanpit – Tekniikan Ihmelapaset

P3: aitoa_menoa – Puppelikukkeli Tööt Tööt

P4: Kakkossaajat – Droit

Välierät:

SuppoHauet – Kakkossaajat

Hanpit – Puppelikukkeli Tööt Tööt

Finaali:

SuppoHauet – Hanpit